השאירו פרטים ב-WeSec ובצעו השוואת מחירים בשניה!

חוק מצלמות אבטחה

במדינת ישראל של שנת 2023 התקנת מצלמות אבטחה במקום העבודה שלכם, או בעסק שלכם, תהיה בעייתית מאוד. חוק מצלמות אבטחה, עומד לצד העובדים ושומר על פרטיותם. חשוב להבין, מצלמות אבטחה מסייעות בשמירה על העסק ואינן מותקנות לטובת איסוף מידע אישי אודות העובדים. הבעיה היא, כיצד ניתן להבדיל בין הצורך באבטחת העסק, לבין עקרון השמירה על הפרטיות שמציב החוק.  

החיים לצד הטכנולוגיה המתוחכמת

העידן המתקדם בו אנו חיים מביא עמו יתרונות לא מבוטלים ומנגד, חושף בפנינו גם חסרונות משמעותיים אותם יש לקחת בחשבון. אי לכך, חוקקה המדינה את חוק מצלמות אבטחה, המיועד לספק הגנה לאזרחים בכל מרחב פרטי בו הם נמצאים לרבות, מקום העבודה. חוק הגנת הפרטיות, המכיל את חוק מצלמות אבטחה, עוסק במגוון נושאים ואינו מתמקד רק בתחום מצלמות האבטחה, החוק נותן מענה לנושאים נוספים כגון: חיסיון רפואי, פרטיות במערכת החינוך, פרטיות ברשת האינטרנט, מקום העבודה ועוד.

חוק מצלמות אבטחה בבניין משותף

חוק מצלמות אבטחה בבניין משותף מגדיר כבר בפתיחה, שדייר בבית משותף, אינו רשאי להתקין מצלמת אבטחה במרחב המשותף של המבנה או החצר ופעולה כזאת תחשב פגיעה בפרטיות של שאר הדיירים בבניין ובזכות הקניין שלהם. כל מרחב או חלל, שאינו נמצא בתוך דירתו הפרטית של הדייר, נחשב למרחב ציבורי משותף לכלל דיירי הבניין. לכן, על מנת להתקין מצלמת אבטחה במרחב המשותף, יש לקבל את הסכמת כל דיירי הבניין. התקנת מצלמת אבטחה העוקבת אחרי דיירי הבניין, תיחשב, על פי חוק מצלמות אבטחה, כשימוש לא סביר והפרה של החוק. התקנת מצלמת אבטחה בכניסה לבניין המשותף, תיחשב כשימוש סביר ולכן, היא מותרת גם בהתאם לחוק. ניתן יהיה לבצע התקנה של מצלמות אבטחה גם על קירות חיצוניים הפונים לרחוב או לחצר הבניין. 

חוק מצלמות אבטחה בגן ילדים

חוק מצלמות אבטחה בגן ילדים, מחייב כל גן ילדים או פעוטון, המונה למעלה משמונה ילדים, בהתקנת מצלמות אבטחה בחללי הגן השונים, או בדיקה שהמצלמות הקיימות בגן, עומדות בתקנים הישראליים המקובלים. בהתאם לחוק, על המצלמות המותקנות בגן להיות גלויות לעין וברחבי הגן חייבים להתלות שלטים, המודיעים על כך שהגן מצולם במצלמות אבטחה. מצלמות המותקנות בפעוטונים, יכולות לפעול, כל זמן שילדים נמצאים במרחבי הפעוטון. הצילומים חייבים להישמר לפחות כחודש ימים על גבי אמצעים הנמצאים באון ליין ומאובטחים בסיסמאות כניסה. למרבה הפלא, החוק אינו מתיר להורי הילדים הנמצאים בגן, להיכנס לצילומים בזמן אמת, או לארכיון הצילומים. רק למשטרת ישראל ולגורמים מוסמכים אחרים, קיימת הרשאת כניסה לצילומי הגן וזאת לאחר קבלת תלונה מאחד, או יותר מהורי הילדים. המידע תקף גם בעבור מצלמות אבטחה לבתי ספר.
 

חוק מצלמות אבטחה בגני ילדים

חוק מצלמות אבטחה בעבודה

חוק מצלמות אבטחה בעבודה מדגיש שמעסיק המבצע שימוש במצלמות אבטחה, העוקבות גם אחרי העובדים, צריך לעמוד בהנחיות חובת הסבירות, המידתיות, תום הלב וההגינות. למעסיק מותר להיעזר במצלמות אבטחה רק עבור מטרות הגיוניות ורלוונטיות למקום העבודה. שימוש חריג ומוגזם במצלמות אבטחה, למטרות מעקב אחר העובדים, יציב את בעל העסק בפני עמידה מול סנקציות מנהליות ופליליות ואף, יחשוף אותו בפני תביעות אזרחיות מרובות. כל מעסיק המעוניין להציב מצלמות אבטחה במרחב משרדי החברה, חייב לקבוע מדיניות ברורה וליידע בכל פרט את עובדיו. חוק מצלמות אבטחה במקומות עבודה, מפרט גם את המקרים בהם ניתן לבצע שימוש במצלמות אבטחה וקובע, מעסיק המבקש להתקין מצלמות אבטחה, יבצע זאת, אך ורק, לטובת מימוש האינטרסים של העסק, או האינטרס של העובדים, המתממשק לאינטרס של העסק. עסק הממוקם במקום בו המשטרה דורשת התקנת מצלמות אבטחה, יוכל לבצע התקנה של מצלמות אלה, תוך התחשבות מקסימלית, בשמירת פרטיות העובדים, מידע נוסף על מצלמות אבטחה לעסקים.

חוק מצלמות אבטחה בבית פרטי

במקרה של בית פרטי, לא קיים חוק מצלמות אבטחה בבית פרטי, האוסר התקנה של מצלמות מסוג זה. אולם, יש לבצע התקנה של שלט כדלקמן – "מקום זה מצולם". כל זמן שהתקנת מצלמות האבטחה היא לטובת אבטחת הבית הפרטי, שמירה והגנה על דייריו, אין כל מניעה מהתקנת המצלמות. יש לשים דגש על כך שהתקנת המצלמות אינה פוגעת, בשום צורה, בפרטיות של השכנים או ברכושם. 

חוק הגנת הפרטיות מצלמות אבטחה

אלו מקרים, של הפרת הפרטיות, מוזכרים מפורשות בחוק הגנת הפרטיות מצלמות אבטחה:

 • התקנת מצלמות ללא מתן הודעה מוקדמת על כך על ידי המתקין (בעל עסק, גן ילדים וכו').
   
 • קיים איסור מוחלט על התקנת מצלמות אבטחה במלתחות ציבוריות או שירותים, הממוקמים בחופי ים, קניונים, מרכולים ועוד.
   
 • חל איסור מוחלט על התקנת מצלמות אבטחה העוקבות בצורה בוטה אחר עובדים בבית עסק, מפעל, משרדים וכו'.
   
 • קיים איסור על צילום עוברי אורח ברחוב, כתוצאה מהתקנת מצלמת אבטחה בחצר בית פרטי.
   

חוק פרטיות מצלמות אבטחה

הקשר בין חוק הגנת הפרטיות למתקין מצלמות האבטחה

באופן חוקי לא קיים קשר בין חוק הגנת הפרטיות ובין טכנאי העוסק בהתקנת מצלמות אבטחה. אולם, חשוב לוודא שהטכנאי המבצע את עבודת ההתקנה אצלכם, יכיר את הוראות החוק וידע לייעץ לכם, היכן מותר לבצע התקנה והיכן מומלץ להימנע מהתקנת מצלמת אבטחה. 

האם חוק הגנת הפרטיות מתייחס למצלמות נסתרות?

חוק מצלמות אבטחה והגנה על הפרטיות, באופן מפתיע, אינו מתייחס למצלמות נסתרות ולא קיימת בחוק שום הוראה האוסרת את התקנתן. כפי הנראה, המחוקק הבין שמצלמות גלויות הינן בעלות אפקט הרתעה גדול בהרבה ממצלמות שאינן גלויות לעין ולפיכך, אינן מייצרות הרתעה. 

פורטל וויסק

כאן בפורטל וויסק אתם יכולים לקבל מידע חיוני העוסק במצלמות אבטחה, בחוק מצלמות אבטחה, בטכנאים וחברות המספקות שירותי התקנת מצלמות אבטחה ואף, תוכלו לקבל הצעות מחיר לביצוע התקנה זו, במידה ותשאירו פרטים, במקום המתאים לכך. פורטל וויסק יקשר אתכם עם ספקים ומתקינים איכותיים, המספקים שירות אמין וטוב ומכירים את החוקים והתקנות בנושא.